Sušička AEG AbsoluteCare T8DEE68SC : Recenze

AEG AbsoluteCare T8DEE68SC

AEG AbsoluteCare T8DEE68SC
9.4

Kvalita sušení

9.2 /10

Hlučnost

9.4 /10

Spotřeba

9.8 /10

Cena/výkon

9.1 /10

Výhody

 • Velmi dobrá hodnota spotřeby
 • Velmi účinná filtrace ÖKOFlow
 • Pěkný design
 • Snadná manipulace

Nevýhody

 • Malý počet programů
 • Vyšší cena

Zjistit aktuální cenu

Málokterá domácnost by se obešla bez sušičky prádla. Tyto přístroje jsou v dnešní době natolik propracované, že šetří čas i práci, prádlo se usuší, aniž byste ho museli věšet na sušáky nebo na šňůru někde venku. Ale je potřeba postupovat obezřetně – pokud byste vybrali špatnou sušičku, zřejmě vám příliš platná nebude. Naše recenze AEG AbsoluteCare T8DEE68SC, velmi oblíbené sušičky tohoto roku, by vám snad mohla pomoci.

Design

Začněme tím, že si prozradíme, že se jedná o volně stojící, kondenzační sušičku s tepelným čerpadlem. Takové jsou na našem trhu zdaleka nejoblíbenější a ani model AEG AbsoluteCare T8DEE68SC není výjimkou. Po rozměrové stránce se nikterak nevymyká standardům, na výšku měří celkem 85 centimetrů, na šířku 60 centimetrů a do hloubky taktéž 60 centimetrů. Hmotnost sušičky je 50 kilogramů – na jednu stranu to není moc, na druhou stranu jsme se ale při našem testování setkali i výrazně lehčími přístroji. Znamená to, mimo jiné, složitější manipulaci a stěhování sušičky. Není to zase tak hrozná nevýhoda, ale určitě stojí za to ji vzít v potaz. Čtyři nastavitelné nožičky pak umožňují vyrovnat umístění sušičky na křivé podlaze, pokud by to bylo potřeba.

Po stránce designu se nám tato sušička opravdu hodně líbí, to nás ovšem nepřekvapuje. Sušičky AEG jsou obecně velmi propracované a krásné. Bílé klasické provedení je narušeno nerezovým rámem prosklených dvířek (což oceňujeme, neboť máte díky tomu nad svým prádlem dohled po celou dobu cyklu). Stejně tak ovládací panel je napůl z nerezu a napůl z černého plastu, včetně ovládacího kolečka. Všechno dohromady to vytváří komplex, který se nemusíte stydět umístit kamkoliv, tato sušička vám ostudu rozhodně neudělá. Když už jsme se dostali k ovládání, tvoří ho kolečko pro volbu programu (popisky na panelu jsou v češtině, což je výhodnější, než kdybyste si je měli překládat) a pěkný LCD displej s tlačítky. Pravda, na první pohled může ovládání vypadat trochu složitě, ale ze zkušenosti můžeme říct, že je to pouze o zvyku.

AEG AbsoluteCare T8DEE68SC ovládání

Co najdete uvnitř sušičky? Především je to tepelné čerpadlo, které vyniká dobrou životností a úsporností. Invertorový motor je pak rozhodně výhodnější, než starší typy motorů – je řízený přímo elektronicky, takže má plynulou regulaci, je tišší a vyniká delší životností, méně se opotřebovává, protože nevyužívá uhlíky. Navíc na tento motor poskytuje společnost AEG desetiletou záruku. Na závěr se ještě podívejme na buben sušičky. Ten vyniká slušnou kapacitou 8 kilogramů prádla, což plně vystačí i pro větší domácnost. Nechybí mu LED osvětlení, ani možnost změnit závěs dveří, takže manipulace s prádlem je poměrně snadná. Navíc buben disponuje funkcí zpětného chodu, díky čemuž se brání zamotání a zmačkání prádla.

AEG AbsoluteCare T8DEE68SC

Spotřeba a zpracování

Jak bývá v našich recenzích zvykem, přesuneme se nyní k technickým parametrům sušičky a k samotnému procesu sušení. Začněme tím, na co se zákazníci ptají nejčastěji, a to je spotřeba. V tuto chvíli vás můžeme ubezpečit, že sušička AEG AbsoluteCare T8DEE68SC patří do energetické třídy A+++, která je na trhu v současné době nejúspornější. Patří tedy v tomto ohledu mezi nejlepší modely. Odpovídá tomu i vypočítaná roční spotřeba – pouze 177 kWh (ačkoliv je potřeba ji brát s rezervou, je vypočítaná pro určitý počet cyklů sušení bavlny, zatímco vy budete nejspíše sušičku používat jinak).

Trochu nás mrzí, že účinnost sušení je pouze třídy B, ale ani to není vyloženě špatný výsledek, jen trochu průměrnější. Hlučnost je také průměrná, 65 decibelů vás sice nebude rušit, ale zároveň se vám nejspíše nepodaří sušičku umístit do koupelny tak, abyste o ní při sušení vůbec nevěděli. Posledním údajem, který z energetického štítku vyčtete a má pro vás nějakou informační hodnotu, je kapacita sušení a ta je, jak už jsme si jednou řekli, 8 kg. Z funkčního hlediska disponuje sušička základními funkcemi, jako je možnost odložení startu (což se vyplatí, pokud třeba chcete prádlo sušit přes noc a nehodí se vám, aby v sušičce stálo a zmačkalo se) o 30 minut až 20 hodin, dětská pojistka nebo zvuková signalizace.

Energetický štítek

Z pokročilejších technologií, typických pro sušičky AEG, bychom měli zmínit především systém AbsoluteCare (velmi výhodný je třeba při sušení vlny, kdy brání srážení a udržuje tvar). Ten umožňuje přesnou kontrolu teploty uvnitř bubnu a také jeho pohybu, senzory technologie ProSense pak snímají, kdy jsou šaty usušené na danou úroveň, díky čemuž lze určit konec sušení (délka programu se tak může zkrátit, ale i prodloužit). Technologie SensiDry zase pomáhá odstraňovat vlhkost z oblečení při poloviční teplotě, než je běžné. Pravda, dochází k drobnému prodloužení sušení, ale celkově je takový postup k prádlu výrazně šetrnější. Napomáhá to také šetřit energií.

Pro sušičky AEG je dále běžný propracovaný a velmi šikovný systém filtrace ÖKOFlow. Ten je velmi účinný, snadno se čistí a vzhledem k tomu, že sestává pouze z jednoho (ovšem vysoce účinného) filtru, nepotřebuje takový tlak, aby jím vzduch prošel, takže opět napomáhá energetickým úsporám. Při samotném sušení vám pak sušička umožňuje nastavit stupeň sušení, délku programu mezi deseti minutami a dvěma hodinami, možnost osvěžení oděvů, nebo prodloužení funkce proti pomačkání. Ta je běžně 30 minut, prodloužit ji lze až na 120 minut. Za následek má tato funkce neustálý pohyb bubnu, díky čemuž se prádlo méně pomačká i delším stáním.

AEG AbsoluteCare T8DEE68SC zezadu

Programy

Podíváme-li se na programové vybavení sušičky AEG AbsoluteCare T8DEE68SC, všimneme si na první pohled, že je o něco chudší, než na co jsme zvyklí. Jen 10 programů, to není příliš nadprůměrné číslo. Na druhou stranu, je to dáno tím, že se jednotlivé stupně sušení u bavlny a syntetiky nepočítají jako samostatné programy. Pak bychom se nejlepším sušičkám v počtu programů přiblížili. Pomineme-li jednoduché a základní programy, určitě stojí za zmínku program vlna (opatřený certifikací Woolmark za zvláštní péči o vlnu). Líbí se nám přítomnost programu pro hedvábí a pro sportovní/outdoorové oblečení, to jsou zcela jistě programy, které využijete. Program přikrývky pak umožňuje sušit jak syntetické tkaniny, tak i přikrývky s peřím, to se určitě hodí zmínit. Na druhou stranu, chybí nám cyklus pro sušení džínů.

ÖKOFlow

Programy:

 • Bavlna (různé stupně sušení)
 • Syntetika (různé stupně sušení)
 • Mix
 • Vlna
 • Hedvábí
 • Snadné žehlení
 • Ložní prádlo
 • Sportovní oblečení
 • Outdoorové oblečení
 • Přikrývka

Verdikt

Sušička AEG AbsoluteCare T8DEE68SC patří z našeho pohledu na českém trhu k nadprůměru. Design je velice promyšlený, ovládání do jisté míry intuitivní a líbí se nám český popis funkcí na panelu. Manipulace se sušičkou je pohodlná a příjemná, úspory energie jsou značné. Pravda, hlučnost mohla být lepší a účinnost sušení taktéž, ani tak ale tyto parametry nevykazují špatné hodnoty. Funkční vybavení sušičky hodnotíme jako velmi dobré, pravda, dovedli bychom si představit větší počet programů, ale základní potřeby domácnosti i tak sušička AEG AbsoluteCare T8DEE68SC pokryje. I za vyšší cenu ji tedy náročnějším zákazníkům rozhodně doporučujeme.

AEG AbsoluteCare T8DEE68SC záruka

Zjistit aktuální cenu

Parametry:

 • Čerpadlo: ano
 • Hlučnost: 65 dB
 • Rozměry – výška: 85 cm
 • Rozměry – šířka: 60 cm
 • Rozměry – hloubka: 60 cm
 • Hmotnost: 50 kg
 • Kapacita sušení: 8 kg
 • Typ dveří: sklo
 • Osvětlení bubnu: ano

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *