Sušička Bosch WTH85201BY : Recenze

Bosch WTH85201BY

Bosch WTH85201BY
9.3

Kvalita sušení

9.3 /10

Hlučnost

9.4 /10

Spotřeba

9.4 /10

Cena/výkon

9.1 /10

Výhody

 • Dlouhá životnost a kvalita
 • Technologie SensitiveDrying
 • AntiVibration Design

Nevýhody

 • Méně příznivý poměr ceny a kvality
 • Menší účinnost sušení (pouze třídy B)

Zjistit aktuální cenu

Napadlo vás někdy zamyslet se, jak se dříve pralo a sušilo prádlo? U potoka, sušení pak probíhalo na louce a prádlo se chodilo pravidelně vlhčit, aby se nepoškodila vlákna. Dnes je naštěstí jiná doba, na praní máme pračky a k sušení prádla nám velmi dobře poslouží sušičky. Právě jedna z nich, Bosch WTH85201BY je dnes předmětem naší recenze. Chceme vám pomoci při výběru, proto jsme se rozhodli otestovat její klady i zápory a pečlivě vás o všech zjištěních informovat.

Design

V prvé řadě se podívejme na design sušičky Bosch WTH85201BY, to bude to, co vás zaujme na první pohled. Jedná se o klasickou, volně stojící kondenzační sušičku s tepelným čerpadlem. To je v dnešní době nejběžnější typ, alespoň u nás. Rozměrově je o několik milimetrů jiná, než na co jsme standardně zvyklí, což je ale výhoda. Pokud měníte sušičku a po té staré vám zůstal původní prostor, bude se vám s touto sušičkou snáze manipulovat. Na výšku měří 84,2 centimetru, na šířku 59,8 centimetru a do hloubky 59,9 centimetru. Hmotnost sušičky je 50 kilogramů, což je trochu vyšší číslo, než s jakým se setkáváme u konkurence. Manipulace je pak trochu složitější, ale není to tak hrozné, aby se to nedalo zvládnout.

Bosch WTH85201BY ovládací panel

Sušička, jak je u značky Bosch zvykem, je celá vyvedená v bílé barvě. Na první pohled vás jistě zaujmou kruhové prohlubně v bocích pláště sušičky – jde o takzvaný AntiVibration Design, který tlumí vibrace a zajišťuje stabilitu a menší hlučnost (u jiných značek se můžete setkat s označením S-Shape a jiným tvarem křivky – můžeme se jen dohadovat, který je účinnější). Dvířka jsou s nerezovým rámem a černým podkladem, prosklená a designově velmi elegantní, mrzí nás u nich jen pevný závěs vpravo. Nemáte tak možnost si otevírání sami přizpůsobit. Ovládací panel se od ostatních sušiček Bosch příliš neliší. Sestává z LCD displeje, který ukazuje průběh cyklu, TouchControl tlačítek (Start/Pauza, Šetrný, Snadné žehlení, Délka programu, Nastavení stupně sušení a Odložení startu) a kolečka pro nastavení programu. Mrzí nás jen, že u programů chybí český popis, návod je ale přehledný a brzy se názvy a znaky programů naučíte používat z hlavy.

Tím jsme prošli zevnějšek sušičky a můžeme se podívat na její strojní jádro. Začneme kompresorem. Ten je typický pro firmu Bosch – takzvaný EcoSilence Drive kompresor, který vyniká tichým chodem a dlouhou životností, protože nepoužívá uhlíky. Tepelné čerpadlo, které využívá technologii ActiveAir, pak zajišťuje úspory energie a využívání teploty tak, aby se prádlo zbytečně nepřehřívalo. Nakonec přejděme k bubnu. Ten je vyrobený z nerezu a má speciální povrchovou technologii SensitiveDrying, díky které se vzduch dostává k prádlu ze všech stran. Asymetrické unášeče pak zajišťují, aby se prádlo neodřelo. Kapacita bubnu je 7 kilogramů, což je průměrné číslo, objem 112 litrů. Mrzí nás jen, že chybí osvětlení bubnu, je to komfortnější, ale co se dá dělat.

 

Spotřeba a zpracování

Přejděme plynule k údajům z energetického štítku. Právě tato cedulka vám o spotřebiči prozradí mnohé. Především si v něm můžete prohlédnout energetickou třídu spotřebiče. V případě této sušičky prádla je energetická třída A++, což je slušný výsledek. Neznamená to sice nejvyšší úspory (těch byste dosáhli s třídou A+++), ale zároveň jde i tak o šetrný spotřebič, který nemá příliš vysokou spotřebu. Vyčísleno na rok (berte ale přepočet s rezervou, v běžném provozu tohoto teoretického čísla nikdy nedosáhnete) je spotřeba 212 kWh za rok, což je rozhodně velmi dobré číslo.

Z dalších údajů na energetickém štítku nás zajímá hlučnost sušičky. Ta dosahuje v tomto případě hodnoty 65 dB, což je víceméně průměrná hodnota. Rozhodně nebude sušička ve vašem domě rušivým elementem, ale je pravděpodobné, že pokud ji spustíte třeba v noci, uslyšíte ji. Když už jsme u zvuků, oceňujeme, že sušička používá zvukové signály, kterými vás upozorní na konec cyklu nebo na poruchu.  Ze základních funkcí pak nechybí například funkce odloženého startu. Ta vám umožňuje sušičku nastavit, ale cyklus sušení spustit se zpožděním 1 až 24 hodin. Můžete tedy sušičku nastavit třeba před odchodem do práce, start odložit a prádlo máte suché ve chvíli, kdy dorazíte domů. Odpadá vám tedy starost s tím, že prádlo bude dlouhým stáním v bubnu zmačkané.

Bosch WTH85201BY energetický štítek

Pro dnešní sušičky je samozřejmostí také takzvaná dětská pojistka. Ta brání vašim dětem, aby mohly se sušičkou během jejího používání manipulovat a takto si ublížit. Díky dětské pojistce se toto riziko minimalizuje. Pro vaše pohodlí pak disponuje sušička filtrem EasyClean, který se snadno čistí. Navíc vás sušička opět o všem informuje, odpadá vám tedy starost s pravidelnou kontrolou filtru, ten vás sám upozorní, že potřebuje vyčistit.

Když se podíváme na průběh sušení, nemůže u moderní sušičky prádla chybět senzorový systém. U sušičky Bosch WTH85201BY je to systém, který se jmenuje příznačně AutoDry. Ten neustále kontroluje teplotu v bubnu a zbytkovou vlhkost. Podle toho, jak moc chcete prádlo usušit, stačí nastavit stupeň sušení a o víc se nemusíte starat, systém to zvládne za vás. Po dokončení cyklu pak můžete nastavit funkci načechrávání. Pokud se vám nechce žehlit, můžete tuto funkci spustit (trvá až dvě hodiny, je ale možné ji vypnout i dříve), a nechat prádlo, aby se dostatečně načechralo a nebylo zmačkané. Navíc to pomáhá provzdušnit vlákna oblečení, takže se prodlužuje jeho životnost. Choulostivé textilie je pak za použití příslušných programů možné sušit i při nízkých teplotách.

Programy

Programové vybavení má sušička Bosch WTH85201BY opravdu bohaté, což oceňujeme. Kromě tří stupňů programu pro bavlnu a pro syntetické materiály disponuje i řadou cyklů pro různé speciální typy oděvů a materiálů. Nechybí zde program pro sportovní oblečení s membránovým povrchem, pro halenky, košile, vlnu, polštáře nebo peří. Tím je záběr programů opravdu široký a to se nám líbí – množství programů totiž u dnešních sušiček neznamená vždy širokou škálu pokrytí potřeb uživatelů. Poslední, co bychom rádi zmínili, než si všechny programy vyjmenujeme, je studený časový program. Ten se používá pro osvěžení nebo provětrání málo nošených a relativně čistých oděvů, které nechcete ani tak vyprat, jako spíše provzdušnit.

Programy:

 • Bavlna – extra suché do skříně
 • Bavlna – suché do skříně
 • Bavlna – suché k žehlení
 • Nemačkavé prádlo – extra suché do skříně
 • Nemačkavé prádlo – suché do skříně
 • Nemačkavé prádlo – suché k žehlení
 • Sport/fitness
 • Ručníky
 • Mix
 • Teplý časový program
 • Studený časový program
 • Halenky/košile
 • Super 40‘
 • Polštáře a peří
 • Vlna krátký

Verdikt

Sušička Bosch WTH85201BY na nás po všech stránkách udělala dobrý dojem. Designově je propracovaná, elegantní a velmi pěkná. Její rozměry jsou standardní, ovládání je poměrně intuitivní a líbí se nám přítomnost antivibračních prohlubní na bocích pláště. Spotřebou patří k tomu lepšímu, co je k dostání na trhu, hlučností pak k průměru. Kapacita možná mohla být větší, ale zase kvalita sušení je velmi, velmi dobrá. K tomu je třeba připočítat bohatou programovou nabídku. Tato sušička je rozhodně kvalitní a s klidným svědomím ji můžeme doporučit velmi široké skupině uživatelů.

Bosch logo

Zjistit aktuální cenu

Parametry:

 • Čerpadlo: ano
 • Hlučnost: 65 dB
 • Rozměry – výška: 84,2 cm
 • Rozměry – šířka: 59,8 cm
 • Rozměry – hloubka: 59,9 cm
 • Hmotnost: 50 kg
 • Kapacita sušení: 7 kg
 • Typ dveří: sklo
 • Osvětlení bubnu: ne

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *