Sušička Gorenje D 7565J : Recenze

Gorenje D 7565J

Gorenje D 7565J
9.3

Kvalita sušení

9.4 /10

Hlučnost

9.3 /10

Spotřeba

9.3 /10

Cena/výkon

9.1 /10

Výhody

 • Dobrá hodnota spotřeby
 • Snadná manipulace
 • Programové vybavení

Nevýhody

 • Slabý koncový signál
 • Málo přehledný návod k použití
 • Nezajímavý design a plastová dvířka

Zjistit aktuální cenu

O užitečnosti sušičky prádla v domácnosti se vedou často spory. Nicméně pravda je taková, že přestože má sušička určitou spotřebu, za pohodlí a rychlost sušení se vyplatí si připlatit. Navíc, pokud sušíte na sušáku, budete mít v bytě velkou vlhkost, pokud venku, riskujete, že se vám do prádla nachytá prach nebo smog. Sušička tato rizika eliminuje. Ovšem aby se vám opravdu vyplatila, je potřeba dbát na pečlivý výběr. Proto jsme sestavili recenzi sušičky Gorenje D 7565J, která by vám mohla pomoct.

Design

V prvé řadě si sušičku popišme. Jde o volně stojící, kondenzační sušičku s tepelným čerpadlem. Designově není nijak zvláště výrazná. Je k dostání v bílém provedení, přičemž jediným oživujícím prvkem je ovládací displej. Dokonce i dvířka, ač to nemáme příliš rádi, jsou plastová. Prádlo tedy během cyklu nemůžete zkontrolovat, aniž byste cyklus přerušili. Rozměrově je sušička plně standardní, na výšku měří 85 centimetrů, na šířku 60 centimetrů a do hloubky 60 centimetrů. Hmotnost je trochu vyšší, 52 kilogramů. Ne, že by to byl nepřekonatelný problém, ale při stěhování a při manipulaci je potřeba s tím počítat.

Gorenje D 7565J

Ovládání je řešeno skrze LCD displej a ovládací kolečko, je poměrně snadné a intuitivní, není problém ho zvládnout. Škoda jen, že popisky nejsou české, ale o programech toho lze hodně vyčíst z návodu, takže časem si zvyknete. Ve spodní části sušičky se pak nachází nádoba na kondenzát o objemu 4,95 litru, což je podobné, jako u jiných sušiček. Navíc, nechcete-li nádržku pořád vylévat (kontrolovat ji nemusíte, sama vás na naplnění upozorní, ale vylévat je potřeba pravidelně), můžete kondenzát odvádět hadicí, sada k připojení k odpadu je součástí balení.

Na závěr bychom se rádi podívali na vnitřní vybavení sušičky. Začneme bubnem – ten je z nerezu, má objem 117 litrů a kapacitu sušení 7 kilogramů, což je pro průměrnou tříčlennou domácnost plně dostačující. Navíc jsme rádi, že v bubnu nechybí osvětlení, jen nás trošku mrzí, že dvířka nejsou prosklená. Jejich průměr pak činí 35 centimetrů a úhel otevírání (otevírají se doprava) je 180°, což je ideální pro pohodlné nakládání a vyndávání prádla. Buben navíc disponuje reverzním chodem a co je výhoda, v případě otevření dveří se cyklus vypne. Kromě toho disponuje sušička tepelným čerpadlem a motorem. Z dalšího vybavení bychom rádi jmenovali vakuové nožičky, které jsou součástí balení a 150 centimetrů dlouhý přívodní kabel (což je podle nás dostatečná délka).

Gorenje D 7565J ovládací panel

Spotřeba a zpracování

Přejděme nyní od fyzických a designových parametrů k těm technickým, kterými se při výběru budete asi řídit o něco více. Začněme spotřebou, která zajímá drtivou většinu uživatelů na prvním místě. V tomto případě můžeme směle konstatovat, že je velmi dobrá. Sušička Gorenje D 7565J patří do energetické třídy A++, což sice není ideální výsledek (maximem je třída A+++), i tak to ale znamená značné úspory. Vezmeme-li v úvahu, že na trhu se stále běžně vyskytují sušičky třídy B, jejichž roční spotřeba je přes 500 kWh za rok, je na tom sušička Gorenje D 7565J ve třídě A++ s průměrnou spotřebou 199 kWh za rok velmi dobře. Jen tento údaj berte prosím s rezervou. Je vypočítán pro 160 cyklů programu bavlna, vaše použití sušičky bude možná intenzivnější, možná méně intenzivní, především ale různorodější, takže této spotřeby pravděpodobně nedosáhnete. Orientačně je ale hodně vypovídající.

Hlučnost přístroje, která je podstatná pro váš komfort, není vyloženě špatná. Intenzita zvuku, který přístroj generuje, je 65 dB, což je pěkné číslo. Není to sice nejlepší možná hodnota, ale přinejmenším nebude sušička ve vaší domácnosti rušivá. Kapacita sušení, jak jsme již zmínili, je 7 kilogramů prádla, opět průměrné číslo. Šikovným parametrem, který vypovídá o účinnosti sušičky poměrně hodně, je třída účinnosti sušení. S radostí konstatujeme, že tento přístroj, který jsme testovali, dosahuje třídy A, tedy nejvyšší třídy a zbytková vlhkost v prádle je minimální.

Gorenje D 7565J energetický štítek

Po stránce funkčního vybavení si podle nás sušička vede velmi dobře. Nechybí zde základní funkce, jako je například zvuková signalizace (ačkoliv nám přijde, že je trochu slabší a méně intenzivní, než u konkurenčních modelů), dětská pojistka, která chrání děti před nebezpečnou manipulací se zapnutou sušičkou, nebo možnost odložení startu. Na té je zajímavé, že v případě odložení do pěti hodin od nastavení lze určovat čas po třiceti minutách, v případě odložení o větší časový úsek pak po hodině, a to až do 24 hodin. Pro dnešní moderní sušičky je pak poměrně typický senzorový způsob sušení. V tomto případě se technologie jmenuje SensorIQ. Uvnitř sušičky jsou senzory, které sledují pravidelně vlhkost v prádle. Jakmile je dosaženo požadované vlhkosti, sušení se automaticky zastaví. Popřípadě, pokud nejste zastánci toho způsobu řízení sušičky, můžete nastavit program na určitý čas.

Z pokročilejších technologií si můžete vybírat – sušička jich obsahuje dost a to rozhodně vítáme. Začněme třeba systémem TwinAir. Ta zajišťuje rovnoměrné sušení prádla díky systému přívodu vzduchu dvěma vzduchovými kanály. Obousměrné otáčení bubnu pak umožňuje přísun vzduchu do bubnu tak, aby jeho intenzita byla během sušicího cyklu stejná ve všech místech bubnu a aby rozložení prádla bylo rovnoměrné, čímž se redukuje pomačkání. Nechybí ani servisní diagnostika. Poměrně užitečná je funkce AntiCrease, která napomáhá redukovat mačkání prádla.

Z dalších funkcí bychom chtěli zmínit systém SensoCare, díky níž je o vaše prádlo pečováno se zvláštní jemností. Nedře se o stěny bubnu a vlákna jsou naopak sušena co nejšetrněji. Speciální je pak funkce Extra Dry, tedy program pro intenzivní sušení. Poslední, co bychom rádi zmínili, je funkce odvětrávání, díky které se lze zbavit pachů z velmi málo zašpiněného prádla (nebo z prádla, které dlouho leželo ve skříni) pomocí studeného vzduchu.

Sušička Gorenje D 7565J

Programy

Sušička Gorenje D 7565J disponuje celkem 15 programy, z nichž ale velkou část tvoří několik úrovní programů bavlny, syntetiky a mixu prádla podle množství zbytkové vlhkosti. Líbí se nám přítomnost programu pro jemné prádlo, pro povlečení nebo pro košile, trochu nám ale chybí, obzvláště v dnešní době, program pro oblečení na sport nebo na outdoorové aktivity. Stejně tak bychom si dovedli představit program například pro sušení džínů. Z tohoto pohledu nám přijde nabídka programů sice široká, ale nezahrnující všechno, co může uživatel potřebovat.

Gorenje D 7565J sušička

Programy:

 

 • Bavlna ultra
 • Bavlna do skříně
 • Bavlna standard
 • Bavlna pro žehlení
 • Syntetika ultra
 • Syntetika standard
 • Mix do skříně
 • Mix pro žehlení
 • Časový program pro 30/60/90 minut
 • Povlečení
 • Vlna
 • Košile
 • Jemné prádlo

Verdikt

Po stránce designu na nás sušička Gorenje D 7565J nijak zvlášť nezaujala. Neměla ani čím, navíc se nám příliš nelíbí, že nemá prosklená dvířka, ale plastová (jako jeden z mála modelů na trhu). Na druhou stranu, už u bubnu se náš dojem vylepšil, má dobrou kapacitu a životnost. Líbí se nám funkční vybavení sušičky, ať už technologie TwinAir, AntiCrease nebo SensoCare. Po stránce spotřeby nebo hlučnosti si sušička taktéž nevede zrovna špatně. Programová nabídka nám připadá poměrně bohatá, ačkoliv některé programy pro určité druhy tkanin postrádáme. Za nás jde ale ve své cenové kategorii o velmi dobrý model, jehož koupi byste určitě měli zvážit.

Zjistit aktuální cenu

Parametry:

 • Čerpadlo: ano
 • Hlučnost: 65 dB
 • Rozměry – výška: 85 cm
 • Rozměry – šířka: 60 cm
 • Rozměry – hloubka: 60 cm
 • Hmotnost: 52 kg
 • Kapacita sušení: 7 kg
 • Typ dveří: plast
 • Osvětlení bubnu: ano

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *