Sušička Gorenje D85F65T : Recenze

Gorenje D85F65T

Gorenje D85F65T
9.6

Kvalita sušení

9.5 /10

Hlučnost

9.4 /10

Spotřeba

9.7 /10

Cena/výkon

9.6 /10

Výhody

 • Nízká spotřeba elektřiny
 • Otevírání dvířek až do polohy 180°
 • Průměr dveří 35 centimetrů

Nevýhody

 • Chybějící osvětlení bubnu
 • Menší stabilita
 • Málo přehledný manuál

Zjistit aktuální cenu

Sušičky prádla jsou spotřebiči, které již několik desítek let pomáhají v domácnostech šetřit čas a dodávají pohodlí. Prádlo, místo abyste ho museli rozvěsit na šňůry, stačí naskládat do sušičky a o zbytek se postará přístroj sám. Aby ale dobře posloužila, musí být sušička pečlivě vybrána. Proto jsme pro vás dnes připravili recenzi, jejímž předmětem je sušička Gorenje D85F65T. Jak z našeho testu vychází?

Design

První věc, kterou je potřeba zmínit, je obecná charakteristika sušičky. Gorenje D85F65T je kondenzační, volně stojící sušička s tepelným čerpadlem. Takové sušičky jsou nejobvyklejší – nevyžadují odvod par a přítomnost tepelného čerpadla zase znamená značnou úsporu energií. Po rozměrové stránce nevybočuje tato sušička nikterak z průměru – 80 x 60 x 60 centimetrů, to jsou její rozměry. Hmotnost je pak podobná, s jakou se u jednotlivých modelů setkáváme běžně. Celkem 45 kilogramů není nijak velké číslo, díky tomu s ní lze snadno manipulovat.

Gorenje D85F65T

Po designové stránce je sušička průměrná. Má bílou barvu, po stranách podélné prohlubně (ale ne S-Shape pro menší hlučnost), a nerezový rám dvířek. Ta jsou sice prosklená, ale pouze částečně. Navíc veškerá výhoda prosklených dvířek se eliminuje tím, že v bubnu chybí osvětlení. V tom spatřujeme nevýhodu, protože nad prádlem nemáte během cyklu žádný dohled. Dojem na nás ale udělalo ovládání sušičky. Panel je přehledný, nechybí LCD displej, skrze který se sušička řídí, ani nerezové otáčecí kolečko pro volbu programu. Nechybí pak ani tlačítko Start/Pause, ani několik kontrolek. Ovšem další nevýhodu spatřujeme v tom, že popis programů je pouze anglický. Na druhou stranu, lze to vyřešit s pomocí manuálu, který sice není nejpřehlednější, ale používat jednotlivé programy vás naučí.

Srdcem každé sušičky je však její buben. Ten, kterým disponuje tato sušička, má objem 120 litrů a kapacitu 8 kilogramů. To je optimální i do větších domácností, které mají tři nebo čtyři členy. Navíc disponuje reverzním chodem proti zmačkání prádla. Důležitým parametrem bubnu je pak také velikost průměru dvířek – čím větší, tím pohodlnější je plnění sušičky a vyndávání prádla. V této věci pro vás máme dobrou zprávu, dvířka mají průměr 35 centimetrů, úhel otevírání je 180° a jak jsme otestovali, je manipulace se sušičkou snadná. Za zmínku pak ještě, po stránce fyzického vzhledu, stojí tepelné čerpadlo s technologií TwinAir. Díky němu suší přístroj prádlo za nižší teploty, takže se jednak šetří energie, jednak se tím méně opotřebovává vaše oblečení.

Gorenje D85F65T vnitřek

Spotřeba a zpracování

Přejděme nyní k technickým parametrům přístroje. Začněme tím nejdůležitějším, a to jsou údaje, které vyčtete z energetického štítku. Především si řekněme, že sušička Gorenje D85F65T patří do energetické třídy A++, což sice není nejvyšší třída, ale i tak to znamená značné úspory. Je to dobrý výsledek ve srovnání s konkurencí, číselně to pak znamená průměrnou spotřebu 225 kWh za rok. Některé údaje, jako je například průměrná délka cyklu, vypustíme. Neřeknou vám v podstatě vůbec nic. Podíváme se ale na účinnost sušení. Tou patří sušička Gorenje D85F65T do třídy A, což znamená minimální zbytkovou vlhkost.

Gorenje D85F65T energetický štítek

Velmi důležitým údajem je hlučnost sušičky. Ta dosahuje hodnoty 65 decibelů. Je to víceméně průměrná hodnota, ani nízká, ani vysoká. Zkrátka, jak jsme řekli – průměrná. Větší intenzitu a pronikavost má zvukový signál konce cyklu. Ten je velmi užitečný, protože díky němu nezapomenete nikdy prádlo uvnitř sušičky. Nyní můžeme přejít k funkčnímu vybavení sušičky. Začněme tím nejzákladnějším, a to je funkce odloženého startu. Start sušení lze po nastavení programu odložit, což znamená jistou výhodu. Můžete start nastavit tak, aby se prádlo usušilo ve chvíli, kdy třeba ráno vstanete nebo kdy večer dorazíte z práce. Takže se nestane, že by prádlo v bubnu zbytečně stálo.

Velmi užitečná je pak dětská pojistka. Je to sice poměrně běžná, nikoliv však samozřejmá funkce moderních sušiček. Díky ní lze zablokovat dvířka v průběhu cyklu tak, aby je vaše děti nemohly otevřít a ublížit si. Velice zajímavá, za zmínku stojící je senzorová technologie Sensor IQ. Díky ní je postup sušení u každého zvoleného programu automaticky upravován na základě informací přicházejících z čidla vlhkosti. Jakmile je dosaženo určitého stupně, sušička se zastaví a vy můžete prádlo vyndat. Stejně tak se může někomu líbit technologie IonTech. Ta je speciální tím, že díky ní dochází k rovnání vláken vašeho oblečení. Statický náboj, vytvořený během sušení, eliminuje mačkání a vyhlazuje vaše oděvy, navíc pomáhá z oblečení odstraňovat zápach.

Gorenje D85F65T ovládací panel

Z dalších funkcí bychom rádi zmínili funkci TwinAir, díky níž se prádlo suší rovnoměrně. Systém přísunu vzduchu je unikátní tím, že je vzduch přiváděn do bubnu prostřednictvím dvou vzduchových kanálů. Intenzita sušení je pak během celého cyklu ve všech místech bubnu stejná, díky čemuž se prádlo nepřesuší, ani nezůstane vlhké. Pro vaše pohodlí pak disponuje sušička dvěma šikovnými funkcemi – AutoDrain (díky níž lze kondenzát přímo vypouštět a není potřeba nádobu pravidelně vyprazdňovat, přičemž nádrž, z níž kondenzát prostřednictvím trubky odtéká, má téměř 5 litrů objemu) a FiltrationSupreme (efektivní filtr, který poskytuje vysokou účinnost filtrování vzduchu, díky čemuž jsou zachyceny i velmi jemné částečky prachu z oblečení).

Programy

Celkem disponuje sušička patnácti programy. Nicméně i tak hodnotíme programové vybavení sušičky sice jako široké, ale do jisté míry základní. Z patnácti programů jsou celkem čtyři pro různé stupně sušení bavlny a po dvou pro smíšené a syntetické prádlo. Tři úrovně má i časový program, takže nabídka zdaleka není tak bohatá, jak by mohla být. Ovšem základní potřeby většiny domácností v klidu pokryje. Funkce SmallLoad pak zajišťuje účinné sušení i malých objemů prádla, když není kapacita zcela naplněná. Seznam programů pak přinášíme níže. Při sušení pak máte možnost sledovat na displeji průběh cyklu a zbytkový čas. Sušička vám dále sama signalizuje naplnění nádrže na kondenzát, automaticky se vypne při přehřátí i při otevření dveří v průběhu sušení.

Gorenje D85F65T sušička

Programy:

 • Bavlna ultra
 • Bavlna do skříně
 • Bavlna standard
 • Bavlna pro žehlení
 • Mix do skříně
 • Mix pro žehlení
 • Syntetika standard
 • Syntetika ultra
 • Povlečení
 • Vlna
 • Košile
 • Jemné prádlo
 • Časový program 30/60/90 minut

Verdikt

Sušička Gorenje D85F65T podle nás patří na trhu mezi lepší průměr. Po designové stránce je pěkná, jen nám chybí osvětlení bubnu. Ale zato disponuje dvířky, s nimiž se dá prádlo pohodlně vkládat i vyndávat. Buben má dostatečnou kapacitu i pro velké rodiny, po stránce spotřeby patří sušička Gorenje D85F65T do třídy A++, což je dobrý výsledek. Hlučnost je sice spíše průměrná, ale funkční vybavení (AutoDrain, FiltrationSupreme, TwinAir, IonTech,…) je skvělé. Programů je sice ve výbavě celkem 15, ale šířka nabídky není až tak velká. Pro méně náročné zákazníky jde ale i tak o skvělou sušičku za výbornou cenu.

Zjistit aktuální cenu

Parametry:

 • Čerpadlo: ano
 • Hlučnost: 65 db
 • Rozměry – výška: 80 cm
 • Rozměry – šířka: 60 cm
 • Rozměry – hloubka: 60 cm
 • Hmotnost: 45 kg
 • Kapacita sušení: 8 kg
 • Typ dveří: sklo
 • Osvětlení bubnu: ne

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *