Je pro zdraví lepší použití sušičky prádla, nebo klasické sušení?

              Celý svět dnes řeší otázky zdraví, alergií a podobných ne úplně příjemných záležitostí. Koneckonců, není divu, lidstvo je vůči chorobám a zdravotním problémům čím dál náchylnější. Proto na takové téma vznikají desítky a stovky výzkumů, které mají jediný cíl – najít zdravotní rizika a eliminovat je, případně najít způsob, jak jejich škodlivému vlivu účinně předcházet. Netýká se to však jen potravin nebo třeba nádobí. Takový postup je běžný i u většiny domácích spotřebičů, najdete tedy články o zdravotních rizicích mikrovlnky, pračky, mrazáku, stejně jako třeba ledničky. Ostatně, podobná témata se nevyhýbají ani nově vzniklým spotřebičům a sušičky prádla jsou toho jasným důkazem.

Jaké jsou možnosti sušení prádla v běžné domácnosti?

              Jsou to právě sušičky, které postupem času získávají na oblibě. Jak by ne, je rozhodně pohodlnější prádlo z pračky jenom přeházet do sušičky a hodinu, dvě počkat, než se usuší. Nemusíte se zdržovat s vyskládáním, pověšením, přikolíkováním, a následným sbíráním. Je to efektivnější a také rychlejší. Navíc některé sušičky vám vrátí prádlo tak pečlivě usušené, že není potřeba ho žehlit, stačí ho složit, uhladit a schovat do skříně. Odpůrci mohou sice argumentovat spotřebou elektřiny, která většinou není zrovna levná, ovšem všechno záleží čistě na daném modelu a jeho používání. Pokud si koupíte sušičku kategorie A++, budete sušit v noci, s čistým filtrem a prázdným kondenzátorem, samozřejmě také při správném objemu prádla, pak vás z kůže nesedře, naopak. Pravděpodobně se vám takové sušení spíše vyplatí.

babyprotect-min

              Ovšem do popředí se čím dál více dostávají i faktory ovlivňující zdraví, jak jsme si řekli již v úvodu. S rozvojem civilizace se bohužel objevují stále nové choroby, navíc řada z nich souvisí právě s přehnanou citlivostí některých jedinců. Jak si tedy v tomto ohledu stojí sušičky proti klasickému sušení? Podívejme se na to společně a zkusme si o tom udělat sami obrázek. Možná vás to překvapí.

Prádlo ze sušičky je stoprocentně čisté a ošetřené

            Zodpovězme si napřed otázku, jak vlastně sušení prádla v sušičce probíhá. Je to jednoduchý princip. Prádlo do ní uložíte, zvolíte si vhodný program a počkáte, až skončí. Prádlo se zatím v průběhu cyklu zbavuje vlhkosti a společně s ní i žmolků nebo třeba psích chlupů, které jsou ve tkanině usazeny na tolik pevně, že odolají praní, a které mohou být nepříjemné a vypadat neesteticky. Jakmile tedy cyklus doběhne do konce, máte prádlo svěží, s (do jisté míry) obnoveným vzhledem a hlavně stoprocentně čisté. Hodně sušiček dnes navíc disponuje technologií BabyProtect, která je určena pro alergiky a malé děti. Prádlo je téměř doslova sterilizováno a zbaveno bakterií a mikrobů.

susicky-babyprotect

              Pravda, je to zdravé jen do určité míry, to si musíme říct na rovinu. Vytvořit si doma sterilní prostředí, to je nejlepší cesta k tomu, abyste se nakazili první virem, který potkáte, až vyjdete z bytu. Právě odtud pramení většina alergií. Každý lékařský slovník nám řekne, že se jedná o přecitlivělou reakci organismu na pocit ohrožení, ať je tímto ohrožením částice pylu, roztoč nebo třeba tuk z oříšků. To určitě není dobrá cesta, jak si udržet zdraví, naopak, zničíte tím obranyschopnost těla, která nebude trénovaná a nebude schopna náhodné infekci odolávat. Na druhou stranu, myslíme si, že všechno se má brát s mírou. A tak bychom vám doporučili otužování, pěstování imunity a odolnosti, ale jistě ne na úkor osobní hygieny a čistoty oblečení. Naopak, tam si stojíme za tím, že prádlo musí být čisté, voňavé a to nejen z hlediska estetického, ale i z pohledu zdraví. Konečně, srovnejme si to se sušením prádla na sušáku nebo na šňůře někde venku. Kromě toho, že se na něj práší a je na rozdíl od sušení v sušičce vystaveno všem mikrobům v místnosti, roztočům i zvířecím chlupům, může při venkovním sušení nachytat do textilu všudypřítomný smog nebo zápachy. Co se vám zdá podle uvedených faktů jako lepší cesta? My hlasujeme pro sušičky, ale pojďme dál.

Vlhkost z prádla se musí někde ukládat

            Na vaše zdraví totiž navíc působí různé formy sušení i pasivně. Sušička ukládá veškerou vlhkost z prádla do kondenzační nádoby, kde se zkapalní, a buď odteče do odpadu, nebo ji vylijete. Ovšem ať tak, nebo tak, určitě tím nebudete zvyšovat vlhkost v pokoji. Ovšem co chcete dělat, pokud sušíte prádlo na sušáku někde v místnosti? Pak vám veškerá vlhkost uniká do vzduchu a při dlouhodobém sušení se to projeví vysokým procentem vlhkosti. V extrémním případě vám mohou začít vlhnout a plesnivět stěny, to by ale ještě takový problém nebyl. Vysušíte je, natřete, a můžete fungovat dál, případně fleky nějak snášet, ale horší jsou zdravotní komplikace, které si tím můžete přivodit. Pokud prádlo sušíte v běžně obývaných místnostech a ne třeba ve sklepě nebo na půdě, můžete si zvýšenou vlhkostí vzduchu přivodit dýchací obtíže nebo alergii.

Sušička-děti

              Velmi nepříjemně se takový stav projevuje i při astmatu. Navíc s vlhkostí se do vzduchu uvolňují i prachové částice a je podpořen růst plísňových zárodků. A plísně pouští do vzduchu výtrusy, s jejichž pomocí se šíří. Rozhodně nejsou nijak zdraví prospěšné. Podporujete tak také vývoj roztočů. Právě alergie na roztoče se v dnešní době rozmáhá a je opravdu velmi nepříjemná, to vám můžeme z vlastní zkušenosti potvrdit. Jsou to, pravda, na jednu stranu extrémní případy, na druhou stranu nic nevylučuje, že mohou nastat i u vás doma. Zvláště kvůli dětem byste si měli takové věci hlídat, protože organismus ve vývinu je velmi citlivý na vnější prostředí a pokud si dítě jednou alergii vypěstuje, těžko se jí zbaví.

              Samozřejmě, že tomu všemu můžete předcházet sušením při otevřeném okně a ušetřit za sušičku i za elektřinu, pak ale zase plýtváte teplem, navíc pro vaše zdraví také určitě není nejlepší sedět celé odpoledne u otevřeného okna. V létě si tím pustíte dovnitř horko, v zimě zase mráz, zkrátka, k ideálu to má daleko. Zkuste si tedy sami udělat obrázek, která z cest je lepší a zdravější, zda klasické sušení na sušáku, nebo koupě sušičky. My jsme jednoznačně pro sušičky, avšak nechceme vás nijak ovlivňovat. Názor na problematiku si musíte udělat sami, my vám pouze můžeme poradit a dodat vám fakta. Jak s nimi naložíte, to už je vaše věc a nikdo vám do ní nemůže mluvit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *